WEZWIJ LEKARZA

  • W pierwszej kolejności należy wezwać W pierwszej kolejności należy wezwać lekarza dzwoniąc pod nr 999 lub 112 (używając telefonów komórkowych).

Obowiązkiem lekarza jest stwierdzenie, czy nastąpił zgon.

Z KARTĄ ZGONU UDAJ SIĘ DO URZĘDU STANU CYWILNEGO

  • Lekarz po stwierdzeniu zgonu wypisuje kartę zgonu, która następnie będzie podstawą do wystawienia aktu zgonu. Aby ją uzyskać należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Karta zgonu po stwierdzeniu zgonu przez lekarza jest podstawą do przetransportowania zwłok.

KONTAKT Z ZAKŁADEM POGRZEBOWYM

  • W celu zgłoszenia przewozu należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Firma Mementum jest do Państwa dyspozycji przez 7 dni w tygodniu – całodobowo. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem 501 631 909.

WIZYTA W ZAKŁADZIE POGRZEBOWYM

  • Jeśli życzą sobie Państwo, aby to Zakład Pogrzebowy Mementum przygotował uroczystości żałobne – zapraszamy do któregoś z naszych biur obsługi, w najdogodniejszej dla Państwa lokalizacji: w Poznaniu, Grodzisku Wielkopolskim, Wielichowie, Rakoniewicach czy Nowym Tomyślu. Postaramy się dopełnić większość formalności pogrzebowych – tyle, ile to będzie możliwe i zająć się praktycznie organizacją pogrzebu. Jeżeli decydują Państwo, że ciało Zmarłego powinno ma być odebrane w trumnie, pomożemy wybrać odpowiedni model. Państwa życzenia są dla nas kluczowe i zawsze staramy się je spełniać.

ZGON POZA GODZINAMI PRACY USC

  • Jeżeli zgon nastąpił poza godzinami pracy Urzędu Stanu Cywilnego – można zlecić naszemu zakładowi pogrzebowemu usługę przewozu zmarłego, a dopiero potem przystąpić do załatwienia pozostałych formalności.

 

LEKARZ STWIERDZA ZGON

  • Stwierdzenie zgonu jest obowiązkiem lekarza. W szpitalu – zazwyczaj w dziale statystyki – zostanie Państwu wydana karta zgonu.

MAJĄC KARTĘ ZGONU NALEŻY UDAĆ SIĘ DO URZĘDU STANU CYWILNEGO

  • Gdy lekarz stwierdzi zgon, dokumentuje to wypisując kartę zgonu. Na podstawie właśnie karty zgonu zostaje wystawiony akt zgonu. W celu jego otrzymania trzeba odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego. Stwierdzenie zgonu poprzez wystawienie karty zgonu to warunek, aby zakład pogrzebowy podjął się przewozu (eksportacji) zwłok.

KONTAKT Z NAMI

  • Następnie należy zadzwonić do zakładu pogrzebowego, aby zgłosić przewóz. Nasz zakład przyjmuje Państwa zgłoszenia 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Przewóz należy zamawiać pod numerem 501 631 909. Infolinia jest czynna całodobowo.

USTALENIA W ZAKŁADZIE POGRZEBOWYM

  • Prosimy przybyć do jednego z naszych biur obsługi. Oczekujemy na Państwa w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Poznaniu, Rakoniewicach oraz Wielichowie, gdzie zostaną dokonane wszelkie, dalsze formalności pogrzebowye. Od tego momentu odpowiedzialność za organizację pogrzebu spoczywa na barkach firmy Mementum.

W PRZYPADKU GDY…

  • zgon nastąpił poza godzinami pracy Urzędu Stanu Cywilnego – zachęcamy do zlecenia usługi przewozu zmarłego. Gdy my zajmiemy się eksportacją, Państwo mogą przystąpić do załatwienia pozostałych formalności. W przypadku jakichkolwiek problemów – obiecujemy naszą wszechstronną pomoc.

 

PAMIĘTAJ ŻEBY ZABRAĆ:

  • Kartę zgonu, wystawioną przez lekarza,
  • Dowód osobisty osoby zmarłej oraz współmałżonka,
  • Zaświadczenie z zakładu pracy lub ostatni odcinek emerytury bądź renty (w przypadku, gdy zmarły był emerytem lub rencistą).

RAZEM:

  • Ustalimy datę pogrzebu bądź kremacji,
  • Omówimy organizację pogrzebu,
  • Wybierzemy cmentarza i miejsca pochówku,
  • Wybierzemy trumnę lub urnę,
  • Określimy rodzaj obrządku religijnego lub ustalimy szczegóły pogrzebu świeckiego.

Zasady
Savoir vivre

dom pogrzebowy

Kondolencje

Mementum to zakład pogrzebowy z tradycjami. Przygotowaliśmy dla Państwa podstawowe zasady pogrzebowego savoir vivre. Utrata bliskiej osoby to dla rodziny duży cios. Ważne jest, aby w trudnym okresie okazać żałobnikom wiele wsparcia. Istotną kwestią jest złożenie kondolencji. Należy podejść do tego z dużą ostrożnością. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest złożenie ich osobiście na pogrzebie lub tuż po nim. Jednak nie zawsze jest możliwa fizyczna obecność na uroczystości… Wtedy wypada wysłać list pisany odręcznie zawierający wyrazy współczucia. Na kondolencje pisemne wypada odpowiedzieć samodzielnie.

Strój

Kolor czarny kojarzy nam się z żałobą, podkreśla głęboki żal po stracie bliskiej osoby. Nie oznacza to jednak, że wszyscy uczestnicy pogrzebu muszą nosić stroje w tym kolorze. Właściwie czerń zarezerwowana jest dla najbliższej rodziny. Pozostali żałobnicy mogą okazać szacunek zmarłemu i jego rodzinie, sięgając po inne stonowane kolory, np. ciemny granat lub grafit. Dla kobiety odpowiedni będzie strój z zakrytymi ramionami i niedużym dekoltem, jeśli będzie to sukienka lub spódnica – najlepiej aby sięgała do kolan. W przypadku mężczyzn klasycznym strojem na uroczystość pogrzebową jest garnitur. W obu przypadkach dodatki powinny być proste i stonowane, tak aby cały strój prezentował się schludnie i skromnie.

dom pogrzebowy
dom pogrzebowy

Stypa

Na stypę zaprasza się najbliższą rodzinę oraz przyjaciół osoby zmarłej. Przyjezdnych wypada poinformować o okolicznościach spotkania nieco wcześniej. Zazwyczaj organizatorzy uroczystości informują o stypie po zakończeniu pogrzebu.

Wiązanki i wieńce

Wiązanki, które przynosimy dla osoby zmarłej powinny pozostać w pastelowych barwach. Możemy złożyć je w kościele przy trumnie lub przy grobie po zakończeniu uroczystości pogrzebowej. Do kwiatów można dołączyć skromną szarfę z kilkoma słowami w ramach ostatniego pożegnania. Większe bukiety przynoszą zazwyczaj osoby, które były zmarłej osobie najbliższe, dalsi znajomi powinni ograniczyć się do skromnej ilości i wielkości wiązanki. Rodzaje kwiatów odpowiednich na pogrzeb to róże, goździki, chryzantemy, lilie, gerbery, astry i mieczyki. Jeśli będziesz miał wątpliwości warto poradzić się florysty.

kwiaty na pogrzeb
Usługi pogrzebowe, organizacja pogrzebu Zbąszyń

Niemożność uczestnictwa w pogrzebie

Śmierć jest zawsze czymś nieoczekiwanym. Nagłe odejście bliskiej osoby może uniemożliwić niektórym uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej. W takim przypadku należy powiadomić najbliższą rodzinę zmarłego o nieobecności. Wypada również przy możliwej okazji osobiście złożyć  skromny wieniec na grobie.

Dalsi znajomi

Jeśli nie należysz do najbliższej rodziny zmarłego wypada abyś pojawił się na ceremonii w kościele, jednak nie musisz uczestniczyć na całym pogrzebie. Miejsca przy trumnie na Mszy Świętej oraz tuż za nią podczas ostatniej drogi nieboszczyka powinna najmować najbliższa rodzina.

dom pogrzebowy
usługi pogrzebowe Grodzisk Wielkopolski

Żałoba

Jest to coś indywidualnego dla każdego z nas. Tradycyjnie zakłada się, że czas opłakiwania po śmierci współmałżonka powinna trwać rok; rodziców, rodzeństwa, dziadków – pół roku. W tym okresie należy ubierać się skromnie, nie trzeba ograniczać się jednak tylko do koloru czarnego.  Najlepiej dobierać stonowane kolory dla swojej garderoby.

Pogrzeb a religia

Jeśli jesteś niewierzący lub odmiennego wyznania, ale mimo to postawiasz wziąć udział w uroczystości pogrzebowej – wypada, abyś dostosował się do zasad towarzyszących danej religii. Zrób to z szacunku do zmarłego oraz pozostałych uczestników pogrzebu.